Odpověď:Příležitostný výdělek - co dělat při překročení nezdanitelné částky?
„Vytvořil jsem www stránky a na ně jsem za účelem přivýdělku umístil odkazy na některé webhostingové firmy. Tím jsem jim zprostředkoval zákazníky. Na provizích za získané zákazníky jsem od webhostingových firem získal určitý příjem. Nejedna se o soustavnou činnost, stránky funguji bez nějaké větší údržby, předpokládám tedy ze nejde o podnikání. Podle toho co jsem se dočetl, můžu bez nutnosti příjem zdanit vydělat k zaměstnání 6 tis. ročně. Jakým způsobem mám postupovat při zdanění případné vyšší částky?“
1) Pokud jste zaměstnán a příjem nepřesáhne 6 tis. Kč za rok, neděje se zcela určitě nic (nepřiznáváte, nezdaňujete)
2) Pokud Vaše příjmy nepřesáhnou 20 tis. Kč za rok a nejsou soustavné (tj, nevybíráte měsíční nebo roční poplatky za dobu umístění, ale jednorázový poplatek za „zapsání” na stránku) jedná se o osvobozený příjem a opět nemusíte nic činit.
3) Pokud jsou příjmy pravidelné (opakující se, soustavné) a přesahují 6 tis. Kč, pak musíte podat daňové přiznání, Vaše činnost je vlastně pronájem webových prostor (na „reklamu” byste potřeboval živnostenský list), takže dle § 9, možnost odečíst 20 % paušálních nákladů; od zaměstnavatele si vyžádáte potvrzení o příjmech a sražených zálohách na daň a sestavíte si daňové přiznání; do 31. 3. 2006 podáte a doplatíte rozdíl v dani.
4) Pokud jsou Vaše příjmy jednorázové a přesáhnou 20 tis. pak je zdaníte jako ostatní příjmy (celé; odečíst můžete pouze prokazatelné související výdaje) dle § 10; postup obdobný jako v minulém případě.