Odpověď:Dobrý den, ráda bych požádala o radu s vedením účetnictví kavárny. Jedná se o s.r.o. plátce DPH. Především mne zajímá jak se účtuje o nakoupené kávě (ze které se budou připravovat nápoje k prodeji). Při nákupu se bude účtovat jako o nakoupeném zboží nebo o materiálu? A výstupem budou výrobky nebo služby? S tím souvisí i můj další dotaz zda je možné nakoupené věci účtovat rovnou do spotřeby nebo je nutné vést podrobnou skladovou evidenci. A ještě poslední dotaz, je nutné do výnosů zaúčtovávat každou jednotlivou prodanou položku zvlášť nebo je možné do výnosů zaúčtovat celou denní tržbu najednou? Mnohokrát děkuji za radu, tyto informace jsou pro mne podstatné, abych věděla zda na účetnictví kavárny postačím sama nebo budu muset shánět posilu. Jak účtovat kavárnu
Nakoupená káva je materiál, protože z ní vyrobíte výrobek, který prodáte (byť se v češtině shodou okolností označuje stejným slovem).
Pokud prodáváte kávu v kavárně (a ne do kelímku s sebou) pak poskytujete službu (pohostinství = kafe se lžičkou, hrníčkem, který pak umyjete, azylem u stolečku a pravděpodobně i příjemným prostředím).
I když budete účtovat způsobem B (tj. nakoupené věci rovnou do spotřeby) neznamená to, že nevedete skladovou evidenci, tj. že nemáte přehled kolik kávy je na skladě, kolik se ztratilo, kolik si vzal majitel pro osobní spotřebu a kolik na reprezentaci (dal zadarmo obchodním partnerům). Všechny tyto odlišné způsoby použití musíte minimálně na konci roku správně zaúčtovat a daňově zohlednit.
Do účetnictví můžete přenášet tržby z pomocné evidence souhrnně - třeba denní tržby nebo měsíční tržby. Ale společně s účetnictvím musíte uchovávat i tuto pomocnou evidenci (pravděpodobně výpisy z poklady EET), abyste uměla prokázat údaje v účetnictví. pb