Online poradna

Otázka:

Užití ušetřené daně

Dobrý den, má prosím dotaz ohledně spolku, který dle svých stanov provozuje hudební produkce, tedy koncertuje. Má za rok cca 5 koncertů, dostává dotaci od obce, která je spotřebována především na odměny umělců. Díky dotaci a díky vánočním koncertům se dostává spolek i ze své neziskové hlavní činnosti do "zisku " a uplatňuje tak ustanovení § 20 odst.7 z.586/1992. Tedy má " ušetřenou daň- a teď otázka, jak prokázat " použití ušetřené daně? Náklady, které vykazuji jsou díky vyšším výnosů daňové a mám je rozděleny na ty, které se vztahují na dotace a ostatní rozdělené analyticky na nájem zkušebny, poplatky OSA atd. Lze tedy vypočítat ušetřenou daň, která třeba v roce 2014 byla 12 200,- Kč a " použít" ji na platbu poplatku OSA za rok 2015, která byla 12 798,- Kč. Jde mi o to, že i přestože byl spolek v r.2015 v " zisku" ( ale opět jen z hlavní činnosti) " použiji", to znamená zaznamenám si formou zápisu, že jsem vypočtenou ušetřenou daň použila na poplatky OSA, a tím mám vypořádanou ušetřenou daň, nebo musím ušetřenou daň použít vyloženě na nějakou ztrátovou činnost, jako třeba uspořádat koncert zadarmo , kde budou jen náklady a tam to " použít " ? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:

Pokud váš spolek provozuje jediný druh hlavní činnosti - hudební produkce a ten je stále ziskový, pak nemáte jakým způsobem ušetřenou daň užít a v podstatě do roku 2017 včetně nemáte na odčitatelnou položku nárok. Poplatek OSA je výdaj související s vaší ziskovou hlavní činností a neodpovídá podmínkám daným v § 20 odst. 7 (související s nezdaňovanou činností). Od roku 2018 se situace mění, protože ušetřenou daň budete moct použít (sic jen do roka) na výdaje související s hlavní činností a pak jej budete moci použít na libovolný výdaj nehrazený z dotace - třeba poplatek OSA.

Situace ale není tak zoufalá: myslím si, že jste v roce 2014 neušetřili na dani 12 200 Kč, ale že se jedná o částku o kterou jste snižovali základ daně, na dani jste ušetřili 2 280 Kč (to je částka, která by vám vyšla v daňovém přiznání, kdybyste nepoužili tuto odčitatelnou položku). (Anebo jste snižovali základ daně o něco přes 64 tis. Kč a na dani jste ušetřili 12 160 Kč.) Jelikož jste do konce roku 2017 nedokázali ušetřenou daň 2 280 Kč (anebo 12 160 Kč) utratit na nezdaňovanou činnost, musíte si v roce 2017 zvýšit základ o 12 200 Kč (anebo 64 000 Kč) a následně si jej můžete opět až o 300 tis. Kč snížit. Vypadá to jako, že před sebou valíte kuličkou, která se bude zvětšovat, ale díky změně zákona toto v roce 2020 ustane a dál již narůstat nebude.

Problém ale může být v jiné věci: pokud budete soustavně dosahovat zisků z vaší hlavní činnosti, může to finanční úřad posoudit jako podnikání a pokud bude vaší hlavní činností podnikání, nejste veřejně prospěšný poplatník a nemáte na odčitatelnou položku nárok.

Zamyslete se i nad tím, jestli splňujete podmínky dotace. Jestli dotace není určena pouze na úhradu nákladů, na které si vlastní činností nevyděláte a ne na generování zisků (ale k tomu je potřeba znát podmínky dotace).

Z dlouhodobého hlediska bych viděl rozumné být občas ve ztrátě. Paradoxně se nejsnáze do ztráty dostanete tím, že si vyplatíte větší odměny za hraní.

No a konečně k jádru otázky. Pokud vedete podvojné účetnictví, pak na co konkrétně jste užili ušetřenou daň uvádíte v příloze účetní závěrky (Vyhláška 504/02 Sb. § 30 (2) t)). Jinak je možné náklady, které jste zaplatili z ušetřené daně evidovat na zvláštním středisku (obdobně jako náklady placené z dotace) nebo je jinak v účetnictví nebo i mimo účetnictví (v excelovské tabulce) označit či vypsat. pb