Odpověď:Dobrý den, prosím o pomoc – dvě společnosti s.r.o., plátci DPH spolu sepsaly dodatek k nájemní smlouvě o postoupení smlouvy, dle kterého společnost A (nájemce č. 1) převádí na společnost B (nájemce č. 2) veškerá svá práva a povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy. Ve smlouvě je uvedeno, že vyúčtování záloh na poplatky za služby uhrazených nájemcem č. 1 bude pronajímatelem řešeno výlučně s nájemcem č. 2. s tím, že případné vypořádání mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2 v této souvislosti bude (resp. může být) součástí samostatné smlouvy mezi Nájemcem č. 1 a Nájemcem č. 2. Žádná taková smlouva ale není. Prosím o radu, jakým způsobem „převést“ a zaúčtovat již zaplacené zálohy a z nich uplatněné DPH nájemcem č. 1 na nájemce č. 2., když vyúčtování služeb bude vystavené celé na nájemce č. 2 ? Vedu účetnictví oběma společnostem. Děkuji! Vyúčtování služeb při změně nájemce
Nejprve je potřeba stanovit, kolik nákladů za služby uvedené ve vyúčtování jde k tíži společnosti A a kolik k tíži společnosti B. Pokud není jiná dohoda, asi lze určit poměrně k délce pronájmu ve vyúčtovacím období (např. pokud je vyúčtování za rok 2018 a k převodu nájmu došlo k 1.8.2018, pak 7/12 je nákladem společnosti A a 5/12 nákladem společnosti B). O tomto rozdělení by si společnosti A a B měli udělat nějaký dokument, který bude sloužit jako účetní doklad (ideálně zmíněnou smlouvu, která není).
Pohled účetní.
Společnost A:
zaplacené zálohy do výše nákladů (7/12) normálně zúčtuje na základě výše popsaného dokladu - 518 (502)/314
případné zálohy zaplacené navíc bude požadovat po společnosti B - 378/314
anebo nedoplatek bude společnosti B dlužit - 518 (502) / 379.
Společnost B může např.:
na základě vyúčtování dát plnou částku do nákladů 518 (502) / 321
na základě dohody sníží o 7/12 část, co je náklad společnosti A 378(379) / 518 (502)
zohlední zálohy, které zaplatila za ni společnost A 321 / 378(379)
a na 378 (nebo 379 podle toho který z účtů použijete) zbyde částka kterou má společnost doplatit, protože A zaplatilo na zálohách víc než spotřebovalo nebo dostat od A doplaceno, protože spotřebovali víc, než zaplatilo na zálohách.
Pokud neexistuje (ani se nedodělá) žádná dohoda mezi společnostmi, vytvoří si každá na to vlastní interní doklad.
Pohled daně z příjmu:
Pro společnost B je zcela bez problémů a to i když neexistuje dohoda - do nákladů uplatňuje poměrnou část služeb odpovídající délce pronájmu a má na to od pronajímatele doklad.
Pro společnost A bez dokladu na vyrovnání služby a stanovení těch 5/12 to má dost problémové - není dostatečný a věrohodný podklad pro náklad - v tom případě doporučuji účtovat jako daňově neuznatelný náklad.
Pohled DPH:
Pro společnost B zcela bez problémů, uplatňuje poměrnou část odpočtu DPH za služeb, které přijala. Poměr odpovídá délce pronájmu, má na to od pronajímatele doklad, takže si nárok obhájí a to i bez dohody se společností A.
Pro společnost A existuje určité riziko, že odpočet DPH z těch 7/12 služeb jí nebude uznáno ani, když sepíší dohodu a společnost B ji přefakturuje 7/12 těch služeb. Problém je v tom, že společnost B od pronajímatele služby nekoupila a neprodává je dál (protože v té době, kdy služby proudily neměla s nájmem vůbec nic společného) a toho by finanční úřad mohl ve své argumentaci využít. Pokud chcete mít jistotu v nároku na odpočet, doporučil bych požádat pronajímatele o rozepsání daňového dokladu k vyúčtování v uvedeném poměru na společnosti A a B. pb