Odpověď:Dobrý den, prosím o radu, jak zaúčtovat v DE nákup investičního zlata (250.000,-Kč, cihly), plátce Dph (§92,odst.4). Jde o otázku, zda jde tak o zdanitelný výdaj, když NEjde o předměty z drahých kovů (zboží) ani o materiál/Au, ze kterého NElze vyrábět (vysoká ryzost 995/1000) a (podle mne) není možné jej odepisovat jako majetek (nebo i jinak, tj. po přepočtu dávat do výroby). Z principu tento nákup, nemůže být evidován ve skladu materiálu a v zásobách na konci roku. Ve smlouvě není záruka o odkoupení po několika letech dodavatelem, jak je běžně zvykem. Nikde jsem nenašla, jak nákup zaúčtovat a vykazovat správně vůči FÚ, dle zákona daně z příjmu (i na konci roku). DĚKUJI moc za vaši radu, neboť nesouhlasím s názorem daň.poradce a obávám se udělat svým jiným názorem, který zde uvádím - chybu, která by jakkoliv poškodila firmu. Ještě jednou děkuji za laskavost a radu, Pan. Investiční zlato v daňové evidenci
Daná problematika není řešena a nikdo do ní nechce moc šťourat.
Pohled č. 1 (selský rozum):
Pokud by poplatník vedl podvojné účetnictví, zaúčtoval by nákup na finanční investici (06.) a do nákladů uplatnil až v okamžiku prodeje. Není důvod, proč by u poplatníka s daňovou evidencí tomu mělo být jinak (až na to, že to ze zákona o daních z příjmů nevyplývá)
Pohled č. 2 (doslovný výklad zákona):
Pokud se nejedná o zásobu dle definice ve Vyhlášce č. 500/2002 Sb. a hodnota jedné cihly (nebo souboru cihel) přesahuje 80 tis. Kč (popř. 40 tis. Kč pokud bylo pořízeno již dříve) pak se dle § 26 odst. 2 písm. a) ZDP a první věty za písm. f) JEDNÁ o dlouhodobý hmotný majetek, který dle § 27 NENÍ vyloučen z odpisování a dle § 30 odst. 1 poslední věty bude zařazen do druhé odpisové skupiny (5 let odpisování). Přitom jeho užívání pro výrobu není v § 24 odst. 2 požadováno (viz též pokyn D-22 K § 22 odst. 2 bod 1.)
Pohled č. 3 (analogie):
Tak jak byl ze ZDP vyřazen nehmotný majetek a od roku 2021 se pro účetní jednotky použije to, co mají v účetnictví a pro osoby s daňovou evidenci speciální ustanovení v ZDP, tak finanční majetek byl odjakživa ze ZDP vyřazen, účetní jednotky použijí to, co mají v účetnictví a osoby s daňovou evidencí případná speciální ustanovení v ZDP. Ustanovení ZDP se v § 25 vyjadřuje k některým druhům finančního majetku (akcie cenné papíry) a ty pak nelze uplatnit do výdajů při pořízení. O některých se nezmiňuje (drahé kovy, drahokamy, virtuální aktiva jako tokeny a kryptoměny). Takové lze uplatnit do výdajů v okamžiku zaplacení, pokud byly zakoupeny za účelem dosažení zisku (podnikání).
Máte 3 možnosti, 3 cesty jak pokračovat, vyberte si tu, kterou budete chtít obhajovat při kontrole. Já zatím neznám žádná rozhodnutí soudů ohledně správného výkladu.
Pokud řešíte problémy osob s daňovou evidencí, určitě musím doporučit Průvodce OSVČ daní z příjmu, který právě vychází, ale o této problematice se tam víc nedočtete.
Já osobně doporučuji svým klientům 4 řešení - nevkládat investiční zlato do obchodního majetku, tj. vyjmout před nákupem finanční prostředky z obchodního majetku (označit platbu za soukromou spotřebu) a případný prodej zlata zdaňovat podle pravidel § 10 a § 4 - a o tom se již v dané publikaci dozvíte více. pb