Odpověď:Dobrý den, chceme prodávat elektronickou službu (poskytnutí přístupu k aplikaci) do EU a 3. země. Sídlo máme v tuzemsku a vše je poskytované přes internet. Prodávat budeme pouze fyzickým osobám. DPH v Česku chápeme ovšem nevíme jak to bude v EU a ve 3. zemích. 1. otázka - V EU má každý stát jinou sazbu daně, která se promítne na fakturu, společně se státem EU ve které daná osoba žije, daně tedy odvedeme přes systém MOSS? 2. otázka - Ve 3. zemích je úprava každého státu jiná, tudíž musíme ke každé zemi přičíst její DPH a musíme do každé země zvlášť podávat daňové přiznání? Nebo ke službě přičteme tuzemské DPH které odvede v Česku a dál se nic neřeší? Příkladem prodávat chceme zákazníkům z USA, Velké Británie, Ugandy, Zimbabwe, Japonska a Číny. Služba bude elektronicky poskytovaná a nebudeme mít v žádném dalším státě ani provozovnu. Předem děkuji za odpověď MM Prodej elektronických služeb do zahraničí
1) Ano, ale až v okamžiku, kdy překročíte limit prodeje 10 000 eur pro konkrétní zemi v kalendářním roce. Do té doby je možné prodávat s českým DPH a odvádět DPH v ČR, což je jednodušší (a bezpečnější).
2) Při dodávkách do 3. země nebudete odvádět DPH v EU. Jestli budete mít tuto (popř. i jinou) povinnost ve 3. zemi zjistíte v zákonech té země.
Pro prokázání skutečnosti, že neodvádíte DPH v ČR budete muset v obou případech muset prokázat poskytnutí mimo ČR. V případě poskytnutí do EU to bude o trochu snazší - odvod DPH v jiné zemi bude jeden z průkazních prostředků (ale nikoliv postačující), při prodeji do 3. země to bude obtížné.
V praxi je obtížné, prokázat, že zákazník má bydliště v zemi, kterou uvádíte (a že si tom nevymyslel jen proto, aby třeba ušetřil a měl dodávku lacinější o české DPH). pb