Online poradna

Otázka:

Daň z vedlejšího příjmu

Dobrý den, pracuji jako učitelka v MŠ a občas si přivydělávám focením. Z focení dostávám smlouvu, kde je uveden honorář a podmínky. Zajímalo by mne, jakou částku měsíčně či ročně musím přesáhnout, abych musela odvádět daň. A pokud bych si zřídila živnostenský list, jak to funguje, když mám práci na hlavní pracovní poměr a zároveň ŽL, kolik by činila daň a jestli se měsíčně posílá záloha na daň, přivýdělěk není pravidelný, jen občasný,ale nerada bych se dostala do problému. Děkuji za Odpověď Klára

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jako zaměstnanec máte příjmy (nesnížené o výdaje) za celý rok nižší než 6 tis. Kč, nemusíte tyto příjmy přiznávat a zdaňovat.

Nevím, jestli vaše focení bez živnostenského listu máte vhodně smluvně ošetřené, abyste neporušovala živnostenský nebo jiný zákon. Pokud uzavíráte autorskou smlouvu, je to zcela v pořádku, příjmy uvedete  na konci roku ve svém daňovém přiznání jako příjem dle § 7. K tomuto příjmu si můžete si uplatnit paušální výdaje ve výši 40 %. Z této částky odvádíte i zdravotní pojištění; sociální pojištění pouze v případě, když zisk (příjmy snížené o výdaje – paušální nebo skutečné) přesáhne cca 50 tis. Kč.

Pokud máte jinou smlouvu, tak si ověřte, že se nejedná o nelegální podnikání, ale můžete příjmy do 20 tis. Kč (nesnížené o výdaje) považovat za osvobozené (dle §10) a neuvádět v daňovém přiznání a tedy ani nezdaňovat. Pokud příjmy přesáhnou 20 tis. Kč a lze Vaši činnost vykonávat jako nezávislé povolání (bez ŽL), můžete jí uvést do § 7 a uplatnit 40 % paušálních výdajů a odvádět zdravotní a sociální jako u autorských honorářů. Pokud činnost nelze vykonávat jako nezávislé povolání bez ŽL, pak jí uvedete do § 10. V tomto případě nemůžete použít paušální výdaje (můžete uplatnit skutečné výdaje např. fotografický papír), ale neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění.

Se živnostenským listem bude focení považováno za vedlejší činnost (v případě, že budete nadále zaměstnána jinde na hlavní pracovní poměr). Příjmy zdaníte v § 7, uplatníte paušální náklady 60 %, odvedete zdravotní a sociální pojištění stejně jako v minulém případě (ale z nižšího základu, protože máte vyšší paušální výdaje).