Online poradna

Otázka:

cestovní náhrady při cestě do Gruzie

Dobrý den, dovoluji si požádat o radu: nezisková organizace vyslala pracovníka na pracovní cestu do Gruzie. Na tuto cestu mu poskytla zálohu v EUR. Na pracovní cestě měl zaměstnanec výdaje na stravné (35,- EUR/den), ubytování a místní jízdné (doklady v místní měně GEL). Po ukončení pracovní cesty bylo zaměstnancem předloženo vyúčtování s tím, že stravné bylo vyplaceno v EUR, doklady v místní (gruzínské) měně bychom rádi zaměstnanci vyplatili v Kč. Doklad o směně EUR na GEL nebyl poskytnut a ČNB nevyhlašuje denní kurz k GEL. Jakým kurzem tedy máme provést vyúčtování pracovní cesty v Kč a jakým kurzem pak provést zaúčtování stravného v EUR. A jak by to bylo v případě, že bychom zaměstnanci i doklady v místní měně po ukončení pracovní cesty chtěli proplatit v EUR? Děkuji za odpověď S pozdravem

Odpověď:
  1. Skutečnost, že ČNB nevyhlašuje kurs GEL každý den, ale pouze jednou za měsíc na stránce http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_ostatnich_men/kurzy.jsp není na překážku. Pro přepočet použijete poslední vyhlášený před dnem, kdy jste zaměstnanci poskytli zálohu v EUR.
  2. Proplatiti zaměstnanci po ukončení pracovní cesty náklady v cizí měně může poue s jeho sohlasem. Pokud není schopen doložit nákup GEL za EUR, přepočtete GEL na Kč (kursem z minulého odstavce) a následně z Kč na EUR kursem ČNB ze dne proplacení zálohy.
  3. Pro zaúčtování několik zásad:
  • Zaúčtujte pouze hodnoty, které vyplácela organizace zaměstnanci (a ne hodnoty, které zaměstnanec utratil). Tedy eura vydané jako zálohu a koruny (popř. eura) vydané jako doplatek.
  • Při účtování výdaje - zálohy (335/211) použijete kurs, který používáte v účetnictví v den vydání zálohy.
  • Datum uskutečnění účetního případu "pracovní cesta" není zákonem určeno, ale nejčastěji se považuje pracovní cesta uskutečněná poslední dnem. Pro zaúčtování nákladu (a případného závazku doplatit eura - 512/335 příp. 512/333) kurs který používáte v účetnictví ke dni ukončení pracovní cesty.

Podrobněji viz např. Cizí měny a kursové rozdíly v podvojném účetnictví – výklad a řešené příklady - ANAG . pb