Odpověď:Zaměstnání člena OS a silniční daň u OS
Dobrý den,
v červnu jsem se zúčastnila Vašeho semináře „účtování a zdanění NO“.
Jsme sportovní klub a často využíváme naše členy pro práci startéra, rozhodčího atd…. Musím přiznat, že informace, která zazněla na semináři, kdy nemusíme v případě práce člena pro občanské sdružení postupovat podle ZP, respektive s ním uzavírat dohodu o provedení práce a jeho příjem se bude řídit § 10 Zákona o dani s příjmu, byla pro mě novinkou.
Chtěla bych Vás tímto požádat o bližší odkaz na příslušný § zákona nebo vyhlášek…. Podle kterého bych mohla utvořit prováděcí směrnici pro vyplácení odměn za práci členů sdružení.
Zároveň bych se Vás chtěla dotázat, jak postupovat, když bychom rádi využívali při sportovních turnajích i děti (členy našeho střediska mládeže), ale bohužel jsou do 15-ti let.
Druhá informace, velice zajímavá od Vás, ale bohužel na FÚ na mě koukali velice překvapeně, byla, se týkala silniční daně.
- Náš člen (reprezentant klubu) se účastní turnaje a mi mu hradíme cestovní náhrady, jsme vždy platili 25,- Kč za den používání jeho auta. Tak, jak jste uvedl, bychom v tomto případě onu sazbu hradit nemuseli neb jde o náklady spojené s naší hlavní činností (posláním). I v tomto případě bych Vás chtěla požádat o nějaký odkaz na §.
Mockrát děkuji za pomoc a přeji krásný den.
Dobrý den,
Druhý dotaz je výrazně jednodušší:
Zákon o silniční dani - § 2:
(1) Předmětem daně silniční … jsou silniční motorová vozidla … jsou-li používána … k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu.
Vy jste, předpokládám, občanskíé sdružení, tedy subjekt, který nebyl založen za účelem podnikání, takže pokud nezdaňujete (jako klub) výhru člena na turnaji daní z příjmu právníckých osob, nebude použití vozidla podléhat silniční dani.
Co se týče prvního dotazu – rozlišil bych dva případy.
1) Člen klubu dělá startéra nebo rozhodčího na závodech, kde se účastní ostatní členové klubu (a příště si třeba funkce zase vymění, bude závodit ajiný bude startovat a rozhodovat). Takováto činnost nepodléhá zákoníku práce – nejedná se o závislou činnost, kde by někdo přiděloval práci, určoval podmínky provedení a kontroloval kvalitu. Proto na tuto práci není nutné dohodnout pracovní smlouvu (ani dohodu o provedení práce, ani dohodu o pracovní činnosti). A pokud takovouto dohoru neuzavřete, a přesto se rozhodnete rozhodčího nebo startéra odměnit, bude se zdaňovat podle § 10 (protože do § 6 patří pouze činnost, která je podle zákoníku práce nebo má takový charakter). Pokud však s ním pracovní smlouvu uzavřete, bude se zdaňovat podle § 6!
2) Klub dohodne se svazem, že zajistí startéra nebo rozhodčího na závodech (kterých se zároveň může a nemusí zúčastnit). Přikáže svému členovi, aby tuto slíbenou práci provedl, určí podmínky, a následně ho odmění. Toto není práce člena pro sdružení, toto již má charakter závislé činnosti a bude potřeba patřičná pracovní smlouva (asi DPP nebo DPČ) a bude se zdaňovat dle § 6.
Samozřejmě v praxi mohou nastávat případy něco mezi tím – zavodíte s jiným klubem a jeden člen dělá startéra a dostane odměnu. Pak záleží na tom, jak dobře dokážete obhájit, že je to vlastně jeho „zábava“ (vyžití se na klubovém činnosti = §10) a nikoliv „práce“ (úkol, který od klubu dostal a zavázal se za úplatu splnit = §6).pb