Odpověď:Práce syna pro OSVČ
Dobrý den, jsem OSVČ pracující ve sdružení podnikatelů. Dostali jsme zakázku na deset dní, ale je nás málo. Chtěl bych využít své syny-studenty a zajímalo by mne, jakým způsobem je to možné. Už jsem si zjistil, že to jde na Dohodu o provedení práce. Jen nevím, jakým způsobem by proběhlo zdanění. Kdo by daň platil a jak to promítnout v účetnictví. Děkuji H
Dobrý den, při zaměstnání na Dohodu o provedení práce nepodléhá odměna do 10 tis. Kč měsíčně odvodům na zdravotní a sociální pojištění.
U daně z příjmu záleží na tom, zda syn podepíše Prohlášení poplatníka k dani ("růžové prohlášení"), které mu zajistí uplatnění všech daňových výhod (slevu na dani obeceně, slevu na dani pro studující a další). Toto prohlášení může však podepsat jen u jednoho zaměstnavatele (tam kde je to pro něj nejvýhodnější, má-li více brigád).
Pokud bude mít syn podepsané Prohlášení poplatníka k dani, tak Vy jako zaměstnavatel z odměny odvedete 15 % zálohovou daň. Pokud nepodepíše prohlášení, pak u odměn do 5 tis. Kč měsíčně srazíte a odvedete 15 % srážkovou daň a tím bude daňová povinnost jednorázově vyrovnána. U odměny nad 5 tis. Kč měsíčně odvedete 15 % zálohovou daň.
V účetnictví účtujete stejně jako jiné mzdy:
V daňové evidenci bude daňovým výdajem výplata odměny a odvod daně.
Druhou možností je, aby Vám synové pomáhali jako spolupracující osoby. V tomto případě byste na ně na konci roku převedli zvolenou část (max. 30 %) příjmů, které po rozpočítání sdružení připadá na konkrétního otce, a stejné procento nákladů. V tomot případě byste museli u synů řešit i zdravotní a sociální pojištění. pb