Online poradna

Otázka:

Společné podnikání dvou osob

Dobrý den, rád bych si otevřel restaurační zařízení a nabídl jeho "spoluvedení" druhé osobě, ale nevím, jakým způsobem mezi námi vznikne pracovně právní vztah. Vzhledem k tomu, že jako "spoluprovozovatel" bude mít přístup k polovině obratu, bude lepší, když budeme zvlášť dva OSVČ subjekty na jedné adrese (každý sám na sebe) či založení "společnosti"? Jak v takovém případě mám jednat a kde mám začít ohledně smluv a daní? Jako dva OSVČ by pro nás bylo snaší vedení účetnictví (každý sám na sebe). Jak v takovém případě však bude vypadat smlouva mezi námi? děkuji za dotaz s pozdravem JK

Odpověď:
  1. Mezi Vámi nevznikne žádný pracovněprávní vztah - ten vzniká vždy mezi "podřízeným" a "nadřízeným" a z textu vyplývá, že chcete spolupracovat na jedné úrovni.
  2. Nejčistčí, nejpřehlednější, ale zároveň nejdražší způsob je založit společně obchodní společnost. V úvahu připadá v.o.s. (jejíž výhoda je zdaňujete stejně jako kdybyste zůstali OSVČ a nevýhoda je, že ručíte stejně jako OSVČ - tedy celým svým majetkem a že je málo známá a oblíbená) nebo s.r.o. (kde je jiný způsob zdanění, ručíte pouze vloženými prostředky - min. 200 tis. Kč, je známá a oblíbená)
  3. Další běžný způsob je založit sdružení bez právní subjektivity - zůstanete dvě (plně ručící) OSVČ, ale můžete vést společné účetnictví (nebo daňovou evidenci) a výsledek hospodaření si výdy na konci roku rozdělíte (a každý zaníte sám).

Podle toho, kterou variantu si vyberete, začnete s prvními kroky. pb