Online poradna

Otázka:

Daňové povinnosti při prodeje auta vyřazeného z OM

Dobrý den, v roce 2002 jsem zakoupil osobní automobil a jako plátce DPH jsem uplatnil odpočet v plné výši. V roce 2007 jsem jej vyřadil z obchodního majetku, ale až v roce 2010 jsem převedl vozidlo z IČ na fyzickou osobu v TP. Nyní automobil prodávám a nevím jaké daňové povinnosti pro mne z prodeje vyplývají. Děkuji za odpověď. S P.

Odpověď:

V okamžiku převodu automobilu z obchodního do osobního majetku jste měl povinnost odvést DPH - § 13 odst. (4) a (5) zákona o DPH a to z odhadní (reprodukční) ceny § 36 (6) ZDP.

Rozhodující pro zjištění okamžiku převodu není zápis v TP, ale Vaše daňová evidence - kdy jste přestal uplatňovat odpisy, náklady na opravy a údržbu a popřípadě začal uplatňovat PHM za kilometry ujeté pro podnikatelské účely dle teoretické spotřeby v TP.

K převodu do osobního majetku pravděpodobně došlo před 31.3. 2011 a tudíž je Vaše povinnost odvést DPH promlčená.

Při prodeji vozidla vyřazeného z obchodního majetku DPH neodvádíte.

Pokud skutečně k vyřazení došlo v roce 2007 a Vy to zvládáte prokázat, prodej nezdaňujete - prodej po 5ti letech po vyřazení z obchodního majetku je osvobozen od daně z příjmu § 4 odst. (1) písm. c)

Pokud byste prodával vozidlo do 5 let po vyřazení z obchodního majetku, příjem z prodeje byste musel zdanit § 10 (1) b) ZDP

Na snížení daně si můžete v tom případě uplatnit: § 10 (4) ZDP:

  • případnou zůstatkovou (v odpisech neuplatněnou přizovací) cenu (která asi bude u Vás 0)
  • případné prokazatelné náklady na zhodnocení auta v době, kdy bylo v osobním majetku (teda, které nejsou ve Vaší daňové evidenci)
  • případné náklady spojené s prodejem (provize, smlouva apod.) pb