Odpověď:Zaměstnanec řídící dceřinné společnosti
Česká společnost s.r.o.- je společníkem ve více maďarských společnostech. Česká společnost pověří svého zaměstnance s trvalým pobytem na Slovensku řízením těchto zahraničních společností v Maďarsku. Může společnost pronajmout tomuto zaměstnanci byt nebo dům (je velikost bytu-domu nějak omezená?) a může si uplatnit výdaje spojené s tímto bytem jako daňové náklady? Musí zaměstnanec za užívání platit daně za nepeněžní plnění? (když ano, tak kdy musí a kdy nemusí?) Může se zaměstnancem bydlet v pronajatém bytě-domě i celá rodina? Jestli má zaměstnanec platit daň za nepeněžní plnění (kolik %), má i společnost nějakou daňovou povinnost s tímto související za poskytnutí takového nepeněžního plnění (kolik %)?
Pokud místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě je v Česku nebo na Slovensku a společnost vyšle zaměstnance do Maďarska za účelem řízení dceřiných společností, je zaměstnanec na pracovní cestě má nárok na zajištění ubytování na pracovní cestě a nepeněžní příjem v podobě zajištění bydlení není potřeba zaměstnanci dodaňovat. Příjem v podobě zajištění ubytování rodině však je nepeněžním příjmem, který mu bude společně se mzdou dodaněn (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Kromě ubytování má zaměstnanec nárok i na stravné a může dostávat i kapesné.
Pokud má zaměstnanec místo výkonu práce v Maďarsku a není na pracovní cestě, bude mu hodnota ubytování přesahující 3500 Kč dodaněna se mzdou (opět včetně sociálního a zdravotního pojištění).
Vzhledem k tomu, že pracovní náplň zaměstnance asi nesouvisí se zdaňovanými příjmy společnosti (případné příjmy v podobě rozdělení zisku společníkům bude asi od daně osovobozeno), nebudou ani náklady na cestovní náhrady ani náklady na zajištění přechodného ubytování a dokonce ani mzda zaměstnance daňově uznatelným nákladem společnosti v obou uvedených případech. pb