Odpověď:vyřazení auta z obchodního majetku
Dobrý den, OSVČ/plátce Dph/ koupila r.2005 auto bez Dph, v r. 2010 auto plně odepsáno, vyřazeno r.2013.Ale auot potřebuje k soukromým účelům, musí si ho prodat/ nechat udělat odhad?/ nebo jej prodat manželce?,může se to? Nebo jej prostě jenom přesune a nemusí nic platit ani dělat odhady?Děkuji
1A: Pokud při nákupu auta nebyl uplatněn nárok na odpočet z důvodu, že to zákon neumožňoval (jednalo se o osobní automobil kategorie M1 - §62, odst. 2 ZDPH ve znění roku 2005), pak při vyřazení auta z obchodního majetku nedojde k žádnému odvodu DPH (přechodná ustanovení ovely zákona č. 87/2009 Sb.).
1B: Pokud při nákupu auta nebyl uplatněn nárok na odpočet DPH z důvodu, že jste nebyl plátce DPH (nebo z jiného důvodu), pak při vyřazení auta z obchodního majetku došlo k uskutečnění plnění (§13, odst. 4, písm. a) ZDPH), a jste povinnen odvést DPH z "tržní ceny" auta v okamžiku vyřazení (§3. odst. 6 ZDPH).
2: Pokud se rozhodnete pro prodej auta, pak manželce prodat auto možné není (i když jste ho měl v obchodním majetku, nejspíš jste ho měli jako společné jmění manželů). Pokud máte oddělené jmění, a manželka ho od Vás koupí ze svých, nikoliv ze společných peněz, pak prodej manželce je možný, opět za "tržní cenu". A ať už ho prodáte komukoliv, zda budete z prodeje odvádět DPH záleží na tom, zda jste neuplatnil nárok na odpočet z důvodu, že se jednalo o automobil kategorie M1 nebo protože jste nebyl plátce. Pak byste postupoval stejně jako v bodech 1A a 1B (akorát odvádíte DPH z dohodnuté prodejní ceny a ne z odhadní).
3: Pokud budete auto nadále používat alespon z malé části (třeba z 1 % všech najetých kilometrů) k podnikání a z libovolně velké části (třeba 99 %) pro soukromé účely, nebudete si sice moct uplatňovat poměrnou část (v uvedeném příkladě 99 %) všech souvisejících vstupů (popř. si nemusíte uplatnit žádné) ale nemusíte odvádět DPH jako při vyřazení majetku. Ra