Online poradna

Otázka:

Použití vlastního vozidla a veřejné dopravy najednou

Dobrý den, prosím o následující rady: 1) Zaměstnanec jede do Prahy vl.autem /bude proplacena náhrada/, ale přiložil ještě jízdenky za MHD dopravu. Zdůvodňuje, že auto zaparkuje a dále používá MHD. Jsme dvě účetní, ale každá má jiný názor, zda mohu MHD proplatit. Za 2) Zaměstnanec, který je na DPČ, ale hlavní PP má u jiného zaměstnavatele je asi 2x do měsíce povolán do služby na víkend nebo na noční službu. Bydlí v jiném městě. Nadřízený povoluje a nařizuje cest.příkaz proplatit, myslím, že je to cesta do práce. Jsme a.s. s účastí státu. Pokud příkazy zpracuji a nadřízený ještě schválí, zodpovídám za proplacení já nebo můj nadřízený. V prac.smlouvě je uveden § o cest.náhradách. Jsem moc ráda za vaše stránky, děkuji za odpověď.

Odpověď:
  1. Souběh použití vlastního vozidla a veřejné dopravy není zakázán a vyskytuje se nejen ve Vašem případě, ale i třeba při cestě vlastním autem na letiště a následným použitím letecké dopravy. Záleží tedy na tom, jak se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodl (zda absolvuje celou cestu vlastním vozidlem nebo jen některou její část).
  2. Cesta do práce z jiné obce (pokud nebyla sjednána v pracovní smlouvě při nástupu jako jakýsi "náborový" příspěvek, což mám obavy, že u DPČ není možné) není pracovní cestou a nepřísluší za ní cestovní náhrady. Pokud je firma proplati pak:
    • se jedná o další příjem zaměstnance (pracovníka na dohodu), který je nutný dodanit a odvést sociální a zdravotní pojištění
    • není daňově uznatelným nákladem pro společnost
    • (prostředky asi neberete ze státního rozpočtu; pokud náhodou ano, pak by to bylo ještě porušení rozpočtové kázně)
  3. Odpovědnost obecně (vůči státu, společnosti) nese společnost, její statutární orgán(představenstvo). Jak máte interně nastavené odpovědnosti (zaměstnanců vůči společnosti) závisí na vašich interních předpisech. pb