Odpověď:Nárok na cestovné do nedohodnutého místa ukončení
Dobrý den, naše pracovnice byla vyslána na pracovní cestu do Brna kde se účastnila konference. Den konání byl pátek. Po ukončení konference odjela do Deštné v Orlických Horách, kde následně soukromě trávila víkend. K proplacení nárokuje i jízdné z Brna do Deštného. Dle mého názoru pracovní cesta končí v Brně ve chvíli skončení konference, a protože v Deštném už nevykonávala žádný pracovní výkon a byla tam soukromě, nemá na toto jízdné nárok. Je můj názor správný nebo jí jízdní výlohy musíme proplatit? Děkuji. S
Pracovní cesta končí tam, kde určil zaměstnavatel, že cesta končí.
Zaměstnavatel při určování konce cesty musí přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance. Tedy pokud má po ukončení pracovní cesty pokračovat v práci, končí cesta na pracovišti, pokud končí mimo pracovní dobu, končí v místě, kde zaměstnanec přebývá. (Nemuže prohlásit, že cesta končí v Brně a návrat do místa pracoviště nebo bydliště je soukromou záležitostí zaměstnance.)
Na žádost zaměstnance může (a nemusí) zaměstnavatel určit, že pracovní cesta končí i jinde než v místě pracoviště nebo bydliště - nejčastěji tam, kde chce zaměstnanec po cestě dále přebývat.
K takovýmto dohodám dochází, pokud je to pro obě strany výhodné (např. pokud zaměstnanec nemusí po cestě jezdit zpět do Aše a odtamtud zase do Deštného a zaměstnavatel ušetří na jízdném do Aše, které je určitě větší než do Deštného). Pokud by se však jednalo o zaměstnance s bydlištěm a pracovištěm Blansku nebo ve Svitavách, byla by taková dohoda posouzena jako skryté proplácení soukromě cesty na chalupu.
Pokud zaměstnavatel určil, že cesta bude končit v místě pracoviště a zaměstnanec o své vůli jel jinam, nemá zaměstnanec na proplacení jízdenky do Deštné nárok a ani nemá nárok na částku, kterou by stála jízdenka do určeného místa, kterou si nekoupil. pb