- 05.06.2006
- Kategorie: Nezáleží
- Témata:
cizí měny
Otázka:
„Můj první dotaz se týká mezinárodní dopravy, řidič ve firmě, ve které je zaměstnán jezdí do Norska, peníze na cestu jsou převáděny na jeho vlastní účet, aby z něho mohl kdykoliv a kdekoliv čerpat prostředky na cestu. Firma mu na něj posílá peníze dle potřeby. Lze to?Další dotaz se vztahuje též k mezinárodní dopravě. Řidič před cestou dostane od zaměstnavatele peníze na cestu v CZK, po cestě si tyto peníze smění na Eura, a s nimi platí, ovšem např. v Norsku platí dálniční poplatky v Eurech, ale doklady o zaplacení jsou vystaveny na NOK a pokud se na tento doklad vrací, tak také v NOK. Jak se postupuje při účtování tohoto případu?“
Odpověď:
1) Z hlediska účetnictví a daní v tom není problém. Problém by Vám mohl dělat úřad práce, že nevyplácíte řidiči zálohy v předepsané měně. Písemný souhlas řidiče by možná mohl pomoct, ale nemusí být dostačující.
2) i zde by měl dostat zaměstnanec zálohy v Eurech, takže Váš postup potřeba interpretovat: nejprve dáte úkol zaměstnanci nakoupit Eura a pak jej vyšlete na služební cestu :-)
Účtování: V případě dokladů z Norska obvykle nebývá problém zjistit kurs v jakém jej přepočítali při placení a ten použít při účtování (NOK - EUR). Daný náklad Vám pak v korunovém vyjádření vyjde stejně při přepočtu nákladu v NOK i při přepočtu úbytku EUR na Kč. Druhá možnost je vyjádřit norské doklady kursem ČNB a rozdíl mezi utracenými EUR a nákladem je kursový rozdíl (zaúčtovat na 563).
Viz též publikace Petr Beránek Cizí měny a kursové rozdíly - nakladatelství ANAG - 4. vydání - příklad 11. a 41.a další :-)