Online poradna

Otázka:

Pracovní cesty a strava

Dobrý den, zaměstnanec (obchodní zástupce) má v pracovní smlouvě sepsáno místo výkonu práce sídlo firmy (firma v ČR) a později dodatkem je místem výkonu práce i celá Česká republika. Místem jeho pravidelné činnosti je místo jeho bydliště. Jezdí firemním vozidlem domů. Moje otázka zní: Má si při jízdě do práce a z práce psát příkaz na pracovní cestu? Bere se toto jako pracovní cesta? Když měl oběd u nás v práci, který se zaplatil jako každý další zaměstnanec, má právo na nějaké stravné ten den?

Odpověď:
  1. Pokud se zaměstnanec pohybuje po území, které má ve smlouvě jako místo výkonu práce, není na pracovní cestě a tudíž ani není potřeba mu cestu přikazovat. Cesty po ČR tedy nejsou pracovní cestou a může je absolvovat bez vypisovánípříkazu k pracovní cestě.
  2. Pokud se zaměstnanec pohybuje mimo své pravidelné pracoviště, má nárok na cestovní náhrady (na základě vyučtování, které předloží).
  3. Pravidelné pracoviště je místo, kde se zaměstnanec pohybuje v rámci práce nejčastěji. Pokud to je "v práci", pak nemá pravidelné pracoviště doma. Pokud je to doma, pak msto výrazu "v práci" budeme raději říkat "v sídle zaměstnavatele" (kde zas tak moc pravidelně nebývá)
  4. Cesta zaměstnance z pravidelného pracoviště do sídla zaměstnavatele není pracovní cesta, protože leží celá v místě výkonu práce, tudíž zaměstnanec nepotřebuje příkaz a má nárok na cestovní náhrady.
  5. Zaměstnanec má na cestovní náhrady nárok i když měl příležitost odebrat zvýhodněné stravování poskytované zaměstnavatelem 
  6. Náklady zaměstnavatele na zvýhodění stravování zaměstnance, který tou dobou měl nárok na cestovní náhrady (stravné) nejsou daňově uznatelné. pb