Online poradna

Otázka:

Příležitostný výdělek vedle zaměstnání

„Jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Čas od času (asi 2x do měsíce) bych rád zvučil přátelům hudební produkci jejich amatérské skupiny vlastní soukromou technikou. Za tuto činnost bych dostával určitou odměnu. Jedná se tedy asi o příležitostné příjmy, které by ale přesáhly 20.000 za rok. Zajímalo by mne, zda je nutné pořídit si ŽL (jde vůbec o pravidelnou činnost prováděnou za účelem dosažení zisku?), a pokud ano, jaké bude schéma placení daní a jak to ovlivní mé příjmy z hlavního prac. poměru?Slyšel jsem, že pokud mám ze zaměstnání příjmy větší než asi 70.000,- za rok, a zároveň vykáži ztrátu či jen minimální zisk z ŽL, nemusím ze živnosti platit soc. ani zdrav. pojištění, resp. daň z příjmu. Je to pravda, existuje taková hranice?“

Odpověď:

Hranice 20 tis. Kč příjmů za rok, není podstatná pro živnostenský list, ale pro zdanění příležitostných příjmů. Vaše činnost je příliš častá a příliš pravidelná na to, abyste zvučení mohl provádět bez živnostenského listu. Samozřejmě můžete tvrdit, že důvodem Vaší činnosti není výdělek, ale zájem o hudbu, ale obávám se, že by živnostenský úřad pro tuto interpretaci neměl porozumění. Ideální by bylo, kdybyste za úplatu aparaturu kapele pouze půjčoval. Pak byste nepotřeboval živnostenský list a neplatil byste ani zdravotní a sociální pojištění nezávisle na tom kolik byste si vydělal. Jediná povinnost by byla platit daně, a pokud byste vykázal ztrátu nebo minimální zisk, nemuselo by se ani jednat o platby, ale pouze podávání daňového přiznání- v případě, že by příjmy (nesnížené o výdaje) přesáhly 20 tis. Kč.


Schéma je takové, že po ukončení roku si od zaměstnavatele vyzvednete potvrzení o příjmech a sražených zálohách, vyplníte přiznání, kde uvedete oboje příjmy, spočítáte daň a zjistíte kolik máte doplatit.