Odpověď:Co si všechno zaměstnavatel nevymyslí
Dobrý den, náš zaměstnanec byl v rámci plnění pracovních úkolů poslán na služební cestu. Po návratu doložil m.j.i společnou jízdenku pro 6 osob. On sám si v cestovním příkazu nárokuje poměrnou část jízdného, a to jednu šestinu. Dokládá originál jízdenkou. Podle mne, by měl ve svém cestovní příkazu nárokovat celou částku společné jízdenky, protože přiložil její originál. Problém je, že zbývajících pět osob, se kterými na tuto jízdenku cestoval, nejsou našimi zaměstnanci. Podle mého tak nemá na jízdné nárok, protože nemá jiný doklad o jízdném. Prosím o Váš názor. Děkuji.
Můj názor je, že Váš způsob myšlení je jedním z velkých problémů této země.
Zaměstnanec se snaží ušetřit peníze svému zaměstnavateli, potažmo státu, který vás financuje, potažmo mě, který je v podobě daní dává státu. (Zaměstnanec si klidně mohl koupit individuální jízdenku, která by byla asi výrazně dražší než 1/6 skupinové, dostal by ji proplacenou stejně, takže sám na tom nic netratil ani nevydělal a ušetřil by si problémy při vyúčtování.)
Vy se snažíte najít byrokratické obezličky, jak jej za tuto jeho snahu potrestat, a to zcela nesmyslnou argumentací:
Nechápu proč by měl nárokovat celé jízdné, když z dané jízdenky využil pouze 1/6 (jak uvádíte) a nechápu, proč by neměl mít nárok na jízdné, když přikázanou cestu absolvoval a přinesl Vám originál dokladu (jak uvádíte).
Jeho počínání je zcela v pořádku a na proplacení cestovních náhrad má právo. pb