Odpověď:Snídaně a ubtování v jedné částce
Dobrý den, mám otázku, jak posuzovat daňový doklad za ubytování: Z dokladu nelze vyčíst zvlášť částku za ubytování a zvlášť částku za snídani. Zaměstnanec ve vyúčtování poskytnutí snídaně přiznává. Lze částku za snídani odvodit matematickým rozdílem od jiného daňového dokladu (ta samá ubytovací firma) z jiného data, kdy snídaně nebyla poskytnuta, případně mohu částku za snídani odečíst podle ceníku z jejich webových stránek? Takto zjištěnou částku za poskytnutou snídani odečíst z celkové částky za ubytování a zaměstnanci nekrátit stravné? Nebo je prvotně rozhodující fakt, zda je předmětná snídaně nedílnou součástí ubytování? Pokud snídaně není nedílnou součástí ubytování, stačí, aby zaměstnanec částku za snídani uvedl ve vyúčtování bez dalšího dokladování? Děkuji za odpověď a zdravím Dana
Pokud je snídaně nedílnou součástí ubytování, tak jí proplatíte (tj. nemusíte zjišťovat její hodnotu) a zkrátíte zaměstnanci o 25 % stravné. Celý náklad je pro zaměstnavatele daňově uznatelný.
Pokud zaměstnanec uvede ve vyúčtování nižší částku (částku pouze za nocleh) s tím, že jí doloží (např. ceníkem z internetu apod.), pak proplatíte na základě dokladu na vyšší částku (ubytování + snídaně) pouze ubytování, snídani neproplatíte a stravné nekrátíte.
Pokud snídaně není nedílnou součástí ubytování, pak většinou je z faktury poznat zvlášť hodnota obou částek; pokud přesto není, záleží na Vás, kterou cestou půjdete (zda akceptujete plnou cenu a zkrátíte stravné nebo prohlásíte, že zamstnanec neměl nárok si objdenávat snídani "na účet firmy", vyloučíte část (poměrně podle ceníku na internetu, jiného dokladu o ubytování apod.) a stravné nekrátít. Pokud v tomto případě proplatíte zaměstnanci snídani, není daňově uznatelným nákladem pro zaměstnavatele.
Jakým způsobem "napočítáte" z vyšší částky hodnotu ubytování je na Vás - teoreticky máte 3 možnosti:
Někdy vycházejí všechny tři postupy shodně. Osobně bych prostřední postup použil pouze v nouzi, kdy na ostatní nemám informace. pb