Online poradna

Otázka:

Cestovní náhrady od spřízněné firmy

Dobrý den, Jsem zaměstnán u jedné firmy. Majitel této firmy má více firem. Na tyto další firmy mám plnou moc k zastoupení ve věcech obchodních atd. Zaměstnavatel mne poslal na služební cestu, kde jsem zastupoval firmu, ve které nejsem zaměstnám, ale firmu kterou zastupuji na základě plné moci. Vyúčtování pracovní cesty (ujeté km a ubytování) sestavil na firmu, za kterou jsem na této pracovní cestě zastupoval. Je možné dát do účetnictví vyúčtování cesty pokud nejsem zaměstnanec, ale pouze jednám na základě plné moci? Děkuji za informaci M M

Odpověď:

Předpokládám, že Váš zaměstnavatel nefakturuje firmě, kterou jste zastupoval, za Vámi vykonané služby. Pokud by tomu tak bylo, pak by bylo správné, aby Vám cestovné proplatil zaměstnavatel a o to zvýšil fakturovanou částku (cenu) Vašich služeb pro druhou (zastupovanou) firmu.

Pokud ale k fakturaci nedochází, pak problém má dvě stránky - účetní a daňovou.

Z účetního hlediska je správné, že náklady na Vaší pracovní cestu jsou ve firmě, pro kterou jste jako nezaměstnanec dělal, zvláště pokud Vám cestovné vyplatila.

Z daňového hlediska:

  • náklady na Vaší mzdu po dobu, kdy děláte pro někoho jiného (teda po dobu, kdy negenerujete přímo ani nepřímo žádné příjmy) nejsou pro zaměstnavatele uznatelné
  • uvedená konstrukce na toto ukazuje, i kdyby tato skutečnost z ostatního nebyla příliš patrná a kontrole jinak ušla
  • Vámi obdržené "cestovní náhrady" nejsou cestovními náhradami dle zákona o dani z příjmu, jsou pro Vás předmětem daně a měl byste je zdanit dle § 10 ve Vašem přiznání (pokud nenajdete důvod pro osvobození - pár možností existuje)
  • "cestovní náhrady" vyplacené "nezaměstnanci" mohou dělat problémy i při kontrole u zastupované firmy - pokud neexistuje jiná smlouva (pokud jste se na nich výslovně nedohodli), není firma povinna Vám je vyplácet a je otázkou, jestli se jedná o daňově uznatelný náklad.

pb