Odpověď:Prodej vlastních obrázků
Dobrý den, mám invalidní důchod a začalo mě bavit malování. A lidem se moje malování líbí. Jenže si nevím rady s tím, jak bych mohla příležitostně prodávat to, co mám a nakreslila jsem. Kdosi mi říkal, když prostě si lidi ode mne vezmou výrobky do 30 tisíc korun ročně, že nemusím podávat daňové přiznání a to mám podat až tehdy, když to přesáhne 30 000 korun. Prozatím by mi tato činnost stačila jako příležitostní prodej. Druhá varianta je, založit si živnost a cíleně nabízet svoje výrobky k čemuž jsem ani nedostala zatím odvahu, spíš mi někdo řekne, že se mu něco líbí, já mu to dám a on a sám mi za to něco nabídne. Ale to jsem zase četla, že jako umělec nepotřebuji živnostenský list, tak bych byla moc ráda, aby mi tohle někdo vysvětlil, protože v tom mám opravdu guláš a velký. Mockrát děkuji.
Jako umělec na prodej vlastních obrazů nepotřebujete žádné opravnění. Takže prostě klidně prodávejte a na konci roku začnete přemýšlet jak s daněmi, zdravotním pojiště a sociálním pojištění, které je z toho (možná) nutno odvést.
Dokud nezačnete své obrázky cíleně nabízet, inzerovat, snažit se prodat a pouze když se někdo obrátí na Vás, že se mu to líbí, jestli byste to neprodal - pak můžeme hovořit o příležitostném prodeji.
Pokud z příležitostného prodeje za rok utržíte méně než 30 tis. Kč, pak skutečně nemusíte přiznávat nic.
Pokud z příležitostného prodeje za rok utržíte více než 30 tis. Kč, přiznáte daň dle § 10 a nic víc neřešíte.
Pokud začnete obrázky aktivně nabízet za účelem prodeje, tak už se nejdená o příležitostný prodej, ale Vaši výdělečnou činnost, ke které si můžete uplatnit paušální výdaje 40 % z tržeb a ze zbytku odvedete daň a zdravotní pojištění.
No a pokud se Vám povede dobře a Vaše tržby přesáhnou cca 100 tis. Kč ročně, budete muset z tržeb odvádět i sociální pojištění. pb