Odpověď:Přechod z jednoduchého účetnictví na podvojné
Dobrý den, jsme spolek a řešíme problém nevyfakturovaných dodávek energie při přechodu z JÚ na vedení účetnictví, a to i v souvislosti s poskytnutými zálohami. Při zúčtování poskytnutých záloh dochází k situaci, kdy celkový náklad, který je součástí vyúčtování, je částečně nákladem za předcházející zdaňovací období. Máme obavu, že by náklad zaúčtovaný do období, kdy je poprvé vedeno účetnictví, mohl být posouzen jako daňově neuznatelný, protože se netýká daného účetního období. Nabízí se tedy řešení pomocí dohadných účtů pasivních v zahajovací rozvaze. Je správné vykazovat v zahajovací rozvaze dohadné účty pasivní nebo zde máme zohlednit pouze zaplacené zálohy z r.2015 a o ty pak zvýšit základ daně? Mnohokrát děkuji. JK
Doporučuji si pročíst ZDP § 23 (18) 2. věta:
...při přechodu z jednoduchého účetnictví na vedení účetnictví postupuje přiměřeně podle přílohy č. 3 k tomuto zákonu.
a přílohu č. 3: ZDP
Při přechodu z daňové evidence [u vás z jednoduchého účetnictví] na vedení [podvojného] účetnictví, je v návaznosti na zvláštní právní předpisy postup pro účely tohoto zákona tento:
1. Základ daně se ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví, zvýší o hodnotu zásob a cenin, hodnotu poskytnutých záloh s výjimkou záloh na hmotný majetek, hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem.
což řeší Vaše obavy. Určitě je dobré se podívat na Vyhlášku 504 § 42a: Metoda přechodu z jednoduchého účetnictví na účetnictví vedené v plném nebo ve zjednodušeném rozsahu.
Pokud by tyto zdroje nestačili, doporučuji se obrátit s konkrétními čísly na někoho, kdo se touto problematikou zabývá, klidně třeba na nás. pb