Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak je to s osvobozením od daně z příjmů fyzických osob při převodu členských práv za úplatu k užívání družstevního bytu, jelikož mi na našem finančním úřadě nejsou schopni už asi měsíc odpovědět.
V lednu 2016 jsem provedl na stavebním bytovém družstvu převod členských práv za úplatu na nové nájemníky. Jelikož jsem nesplnil 5 letou podmínku členství v družstvu(byl jsem členem družstva zhruba 4 roky a 4 měsíce), tak bych měl zaplatit daň z příjmu z této úplaty. V zákoně jsem našel, že můžu být od této daně osvobozen, pokud použiji získané prostředky na uspokojení bytové potřeby. Veškeré tyto prostředky jsem následně již v roce 2016 použil na rekonstrukci následně zakoupeného R.D..
Chci se zeptat, zdali je to správně tak, jak píši a zdali musím tuto úplatu ohlásit mému správci daně, jelikož v roce 2015 vyšla úprava, podle které se nahlašují osvobozené příjmy až nad 5 000 000, -. Ale zase je psáno, že se každý příjem posuzuje individuálně?
Prosím o vyjádření, zdali jsme od daně z příjmů osvobozeni, jelikož jsme veškeré prostředky použili na uspokojení bytové potřeby.
Předem moc děkuji
S pozdravem
L
Odpověď:
možná jste si nevšiml, že finanční úřady jsou tu od toho, aby vybírali od poplatníků sankce, za špatně přiznané a zaplacené daně (popř. aby vybírali daně, pokud na to zbyde čas). Takže správné odpovědi na dotazy poplatníků by byly kontraproduktivní a chybné odpovědi by byly přece jen trochu nemorální. Takže odpověď nečekejte.
pokud jste v souvislosti s převodem práv rovněž ukončil nájem v daném bytě, pak při použití příjmu na vaše bytové potřeby skutečně je příjem osvobozený. Podmínkou toho ale je, že příjem oznámíte správci daně nejpozději do termínu pro podání přiznání. To nemá nic společného s jinou povinností oznamovat osvobozené příjmy nad 5 mil. Kč nezávisle na tom, z jakého titulu vznikly (tedy nejednom z prodeje bytů). pb