Cestovní náhrady u stavebních dělníků - stravné
Dobrý den, prosím o radu. Dotazy jsem procházela, ale nenašla odpovědi. Zaměstnanci (jedná se o stavební dělníky) firmy s.r.o. mají v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce sídlo společnosti. Nemají žádné pravidelné pracoviště, protože pracují na různých stavbách, kam vyjíždějí denně ze sídla firmy služebními osobními nebo nákladními auty a po skončení pracovní doby se opět vracejí zpět. Mají sjednanou 40 hod. týdenní pracovní dobu, rozvrženou nepravidelně (rozvrh a 26 týdnů vyrovnávací období), do 5denního pracovního týdne (PO-PÁ).
1) je možné jako podklad pro výpočet stravného používat pracovní výkaz zaměstnance, kde je uveden počet hodin v jednotlivých dnech a zakázka, na které v daný den byli nebo si musí vypisovat cestovní příkazy?
2) mají nárok na stravné při mimořádných směnách (práce přesčas, mimo stanovenou prac.dobu) odpracovaných v sobotu nebo neděli? A je toto stravné daňově uznatelné pro zaměstnavatele a u zaměstnance bez daně + odvodů SP a ZP?
3) stavební dělníci mají přestávku na oběd 1 hod. (11:00 -12:00), sami to tak chtěli, aby si mohli zajet na jídlo. Pokud se v průběhu této přestávky vracejí do sídla zaměstnavatele, protože by tam stejně museli např. pro materiál nebo pracují v blízkosti, a jdou zde na oběd (na zvýhodněné stravování poskytované zaměstnavatelem), který si doplatili jako každý další zaměstnanec. Má právo na nějaké stravné ten den nebo se má toto stravné krátit za poskytnutý oběd? Je tento oběd daňově uznatelný pro firmu a bez odvodů pro zaměstnance?
Moc děkuji za odpověď. ZV
Odpověď:
pokud má zaměstnanec uvedeno místo výkonu práce sídlo zaměstnavatele a zaměstnavatel po něm chce vykonávat práci jinde, musí mu dát příkaz k uskutečnění pracovní cesty. Příkaz nemusí však být písemný (i když v případě sporu bude ústní forma pro zaměstnavatele nevýhodou)
papír "vyúčtování pracovní cesty" nemusí nutně souviset s papírem "cestovní příkaz"; jedná se o požadavek zaměstnance, který by měl po zaměstnavateli chtít; pokud nechce a vy jste tak hodní, že jej provedete za něj na základě pracovního výkazu - proč ne.
nárok na stravné mají po celou dobu, co jsou mimo sjednané místo výkonu práce, takže i po dobu cesty ze sídla firmy na místo montáže a zpět, i po dobu, kdy mimo pravidelnou směnu budete požadovat, aby na stavbách pracovali nebo na stavbu jeli, tedy i v době přesčasů, sobot atd.
po dobu, kdy jsou v sídle zaměstnavatele pravděpodobně nejsou na pracovní cestě, takže rozhodně nelze hovořit o tom, že jste jim na pracovní cestě zajistili oběd; zaměstnanec je na pracovní cestě od rána do 11:00 hod. (možná do 11:15 než dorazí do sídla firmy) a pak je (pravděpodobně na další) pracovní cestě od 12:00 (nebo 11:45) do večera; tento oběd pak běží ve stejném režimu jako ostatní závodní stravování (služba je daňově uznatelný náklad, hodnota potravin nikoliv). pb