Online poradna

Otázka:

Cestovní náhrady při přeložení zaměstnance dle § 43

Dobrý den, potřebovala bych upřesnit poskytování cestovních náhrad v případě přeložení zaměstnance, a to především lhůtu - uvádí se, že se tyto náhrady poskytují maximálně 4 roky, ale nikde nevidím, kde je to napsáno, ev. kým je určena tato maximální hranice 4 let. Předpokládám, že se tato lhůta týká jak stravného, tak cestovného. Děkuji za odpověď.
Odpověď:

To záleží na tom, jestli se tážete za státní organizaci, která se řídí § 177, kde LZE (ze státního rozpočtu) hradit až 4 roky cestovní náhrady a to AŽ DO VÝŠE dané zákonem. Pak si výši a dobu úhrady určuje zaměstnavatel vnitřním předpisem (popřípadě si je může při přeložení vymínit zaměstnanec při přeložení, protože nemusí s přeložením souhlasit). Nebo se tážete za nestátního zaměstnavatele, který se řídí § 165 a MUSÍ poskytovat přeloženému zaměstnanci cestovní náhrady MINIMÁLNĚ VE VÝŠI dané zákonem a to po celou dobu přeložení. (Přitom náhrady po uplynutí 4 let přestávají být pro zaměstnance osvobozené a dodaňují se.)  

To se týká veškerých cestovních náhrad tj. jak stravného po dobu kdy není v místě bydliště (tj. i mimo pracovní dobu), tak i např. nákladů za ubytování pokud se denně nevrací do bydliště. pb