Online poradna

Otázka:

Auto na operativní leasing a paušální výdaje na vozidlo

Podnikatel fyzická osoba § 7 pořídil v srpnu 2017 jako podnikatel osobní automobil M1 na operativní leasing u ŠkoFIN. V leasingové smlouvě je uvedeno , že splátky obsahují silniční daň Poplatek za SD , V technickém průkazu je uveden jako vlastník vlastník ŠkoFIN , pronajímatel uveden není. Poplatník prohlásil, že automobil používá k podnikání zčásti a zčásti k soukromým účelům. Proto uplatní 80% paušál na dopravu a 80% výdajů souvisejících s podnikáním včetně splátek operativního leasingu. Dotazy: 1. Lze vůbec použít paušál na dopravu, když poplatník neplatí silniční daň a nepodává přiznání k silniční dani? 2. Může využívat automobil v případě 80% kráceného paušálu na dopravu (tj. 20% k soukromým účelům) rodinný příslušník ? 3. Při použití paušálu na dopravu není povinnost vést knihu jízd, jak se prokazuje finančnímu úřadu použití automobilu v jednotlivých měsících ? Děkuji za odpověď.
Odpověď:

1. Ano, paušální výdaje na vozidlo a povinnost platit silniční daně jsou zcela nezávislé věci

2. Ne. paušální výdaje na dopravu nelze užít, pokud je auto vypůjčováno další osobě. Asi sporná by byla manželka - zda-li by bylo možné říci, že právo používat auto od leasingové společnosti je/není součástí společného vlastnictví manželů - pokud je, pak manžel manželce auto nepůjčuje. Odpovědné posouzení, zda manželka používá auto na základě společného práva k leasingu nebo zda jí ho manžel vypůjčuje bych nechal na zkušeném právníkovi.

3. pro účely daně z příjmu není potřeba finančnímu úřadu nic prokazovat (pro účely odpočtu DPH je potřeba vést knihu jízd). 

Pro jistotu: Pokud by bylo auto pořizované na finanční leasing, pak nelze nikdy uplatnit paušální výdaje. pb