Odpověď:Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně převzetí hypotéky v souvislosti s daňovou problematikou. Hodnota hypotéky úvěru 500 tis. Kč. Hodnota nemovitosti 550 tis. Kč. Převod mezi třetími osobami. V kupní smlouvě by cena byla cena 250 Kč. Otázka: 1) převzetí úvěru JE součástí kupní smlouvy Je tento způsob předmětem daně z nabytí nemovitých věcí a daně z přijmů ? Předpokládám, že ano. Je základ daně kupní cena zvýšená o nesplacenou částku ? 2) převzetí úvěru NENÍ součástí kupní smlouvy. Jedná se o samostatné ujednání, není součástí protiplnění. Je tento způsob předmětem daně z nabytí nemovitých věcí a daně z přijmů ? Předpokládám, že jen daň z nabytí nemovitých věcí. Pro prodávajícího je zřejmně výhodná varinta č. 2, pokud se nepletu. Děkuji předem za odpověď. prodej nemovitosti s úvěrem
Převzetí úvěru je nepeněžní část platby za nemovitost.
V uvedeném případě prodáváte nemovitost za 500 250 Kč (z toho 500 000 Kč v nepeněžní formě v podobě převzetí závazku a 250 Kč v peněžní formě).
Pokud byste tuto transakci chtěl rozdělit na dvě nezávislé transakce (např. že nemovitost prodáte za 250 Kč a nezávisle na tom, že někdo - třeba kvůli vašim krásným očím - za Vás splatí úvěr 500 000 Kč), pak daň z nabytí nemovitosti bude nižší (bude se počítat pouze 75 % z hodnoty nemovitosti 550 000 Kč, zatímco v minulém případě se počítala ze 100 % prodejní ceny 500 250 Kč), ale z hlediska daně z příjmu budete mít (daňově asi nevyužitelnou) ztrátu z prodej nemovitosti a ke zdanění příjem v podobě daru, že vás někdo zbavil úvěru za 500 000 Kč. Nebo-li daňově bych toto rozdělení rozhodně nedoporučoval.
Já bych to nedoporučoval rozdělovat ani z právního hlediska - představte si, že by se protistraně podařilo nějakým způsobem vyvléct z druhé smlouvy, ale obhájit platnost první. Pak jste prodal nemovitost za 250 Kč a úvěr Vám zůstal. myslím, že takový způsob by Vám ani poskytovatel úvěru nepovolil.
pb