Online poradna

Otázka:

Přechod na výdajový paušál

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: jsem OSVČ, plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Za r.2011 se rozhoduji zda přejít na výdaje paušálem. Co to pro mne znamená, neboť v r.2010 jsem vedla daňovou evidenci, pohledávky činili 590 tis Kč. V roce 2011 jsem evidovala výdaje a z nich uplatňovala odpočet DPH, v r.2011 jsem si pořídila automobil, který jsem vložila do podnikáni.Pokud přejdu na výdaje paušálem, jaké to pro mne může mít dopady, Jak bude veden majetek, může mi FU vyměřit penále za dodatečné přiznání asi v jaké výši? Velmi děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Pokud se rozhodnete pro přechod na paušál a podáte dodatečné přiznání za rok 2010 a doplatíte daň do 2.4. (do termínu pro podání přiznání za rok 2011), nedostanete žádné penále. Pokud se o jediný den zpozdíte, budete v prodlení 367 dní, pokuta bude 5 % z dodatečně přiznané částky a úrok bude 14,75 % z doplacené daně.

Majetek, který v době uplatňování paušálu pořídíte, budete pouze evidovat a v případě, že přejdete zase na skutečné výdaje, můžete jej odepisovat. Zákon přikazuje po dobu uplatňování paušálu evidenčně pokračovat v započatém odepisování (nesmíte jej přerušit). Co se týče nově pořizeného majetku, zákon nepřikazuje jej evidenčně začít odepisovat (nemusíte odpisy zahájit), ale někteří správcové daně to tak vykládají. pb