Odpověď:švarcsystém nebo outsourcing?
Dobrý den, jsem OSVČ - překladatelka. Mám uzavřenou 6-měsíční smlouvu s překladatelskou agenturou A sídlící v Irsku, že pro ně budu vykonávat lingvistické korektury, překlady a jiné s tím spojené práce (komunikace s dalšími vendory) v rozsahu 40 hodin týdně na místech a v časech, „na kterých se obě strany dohodnou“. Dodatek s přesným vymezením aktivit pak přímo říká, že budu pracovat „on-site“ (na pracovišti), ovšem již neříká, u koho to bude. Veškerou odpovědnost a náklady za případné ztráty v důsledku mého selhání nesu já. Smlouva se řídí irskými zákony. Fakticky však pracuji v České republice na pracovišti firmy B (jejíž hl. prac. náplní nejsou překlady), a to osm hodin denně a používám jejich materiály, včetně notebooku (z důvodu utajení dat). Firma B má s firmou A vlastní smlouvu. Mohly by se o mě zajímat úřady a pokládat toto za švarcsystém nebo je to legální outsourcing - subdodávka?
Z hlediska firmy B je vše (z hlediska švarc systému) v pořádku. Ona si objednala (a zaplatí) služby právnické osobě - firmě A - a v případě kontorly je toto schopna prokázat. (Bylo by vhodné, abyste vy v okamžiku, kdy budete pracovat ve firmě B a příjde tam kontrola, byla schopna prokázat, že pracujete pro firmu A - a nezdůrazňoval bych na základě jaké smlouvy - to není předmětem probíhající kontroly.) Jediné sporné by mohlo být, zda se nejedná o skrytý pronájem pracovní síly (tedy v případě, že jste ve firmě B k dispozici "na co je zrovna potřeba" a úkoly Vám nezadává firma A), pak by správce daně (nikoliv inspektorát práce) mohl doměřit firmě B daň za zaměstnance z částky placené firmě A. I kdyby se nejednalo o skrytý pronájkem pracovní síly, je potřeba zjistit, zda je smlouva formulovaná tak, aby firma B z plateb firmě A nemusela odvádět srážkovou daň.
Z hlediska irské firmy A je (z hlediska švarc systému) vše v pořádku v případě, že nemá na území ČR organizační složku (tedy pokud vaše smlouva je s skutečně s irskou firmou a nikoliv s její organizační složkou registrovanou v ČR). Z hlediska daně z příjmu je nutné prošetřit, zda firmě A nevzniká povinnost odvádět daně z příjmů dosažených od firmy B na území ČR.
Pokud by Irská firma měla v ČR organizační složku, musí dodržovat český zákon o zaměstnanosti a mohlo by být sporné, zda Vaše činnost je nebo není závislá práce. Skutečnost, že zodpovědnost je na Vás je argumentem, že se nejedná o závislou činnost, skutečnost, že pracujete v prostorách a s nářadím, které Vám (nepřímo) zajistil zaměstnavetel je sice jen podpůrný, ale silná argument pro to, že se jedná o závislou činnost (noste si s sebou, alespoň vlastní slovník ). Myslím si, že by se mělo uhájit, že se nejedná o závislou činnost.
Z Vašeho hlediska je to nejhorší - Vy jako občan ČR musíte dodržovat zákon o zaměstnanosti, takže si musíte obhájit, že se nejdená o závislou činnost, i když sepíšete vztah se zahraniční firmou, která v ČR nemá organizační složku. Nebo-li riziko (i když opakuji že jej nevidím jako velké) pro Vás v každém případě je. Naštěstí tyto vztahy při kontrolách inspektorátu práce nejsou (v současné) době předmětem zájmu. pb