Online poradna

Otázka:

cestovní náhrady při odvolání z dovolené

Jsem uvolněná funkcionářka - starostka obce v ČR. Pobývala jsem na 10 denní dovolené na Slovensku a uprostřed pobytu jsem kvůli mimořádně naléhavému jednání musela dovolenou na 1 den přerušit a odjet vlastním vozem na jednání do krajského města na území ČR. Příkaz k pracovní cestě ze slovenského města do krajského města v ČR a zpět na Slovensko mi podepsal místostarosta včetně souhlasu s použitím vlastního vozidla. Uplatnila jsem si cestovní náhrady za stravné + za použití vlastního vozidla z místa rekreace na Slovensku do krajského města v ČR a zpět na Slovensko. Ujela jsem celkem 400 km a na cestě a pracovním jednání jsem celkem ztrávila přes 12 hodin. Nyní mi odborný zaměstnanec úřadu tvrdí, že cestovní náhrady mi nelze proplatit, jelikož začátek a konec cesty nebyly v místě pracoviště ani bydliště. Má pravdu? Děkuji.

Odpověď:

Nemá pravdu.

1) V obecné rovině platí - podle zákoníku práce § 153 odst. (1) :"... místo nástupu a ukončení cesty... určí předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance." Tedy pokud zaměstnance zaměstnavatel odvolá kvůli pracovní cestě z dovolené je jednoznačné, že tato pracovní cesta se bude začínat v místě, kde se zrovna nacházíte a musí tam i končit, pokud se nedohodnou jinak. V zákoníku práce není ani slovo o tom, že by pracovní cesta musela začínat v místě pracoviště nebo bydliště, i když jsou to bezpochyby nejčastější případy.

2) Podle zákona o obcích § 78 (Členovi zastupitelstva obce náleží v souvislosti s výkonem jeho funkce cestovní náhrady ve výši a za podmínek stanovených právními předpisy platnými pro zaměstnance v pracovním poměru) se toto ustanovení zákoníku práce vztahuje i na Vás, i když Vám asi nikdo cestu písemně nenařizuje. pb