Odpověď:Přednášková činnost v o.s.
Dobrý den jsme občanské sdružení, které pořádá přednáškovou činnost. Za tuto činnost vyplácíme členům sdružení odměnu na základě DPP, kterou zdaňujeme dle zákona o daních z příjmu 15%. Každý člen dává své daňové přiznání. Dále vyplácíme cestovní náhrady a náklady spojené s používáním soukromého auta. Silniční daň neplatíme. Je to tak správně, nebo lze odmenu vyplatit jinak?
Určitě je to správně.
Pokud odměna nedosáhne 5 tis. Kč měsíčně, pak se v daňových přiznání členů neobjeví.
Pokud přesáhne v některém měsíci 10 tis. Kč, je potřeba odvést i sociální a zdravotní pojištění.
Na dohody je potřeba uvádět časovou náročnost. Za jednoho člena nesmí doba práce ročně přesáhnou 300 hodin. Pokud ano, je to nutné řešit jinak například dohodou o pracovní činnosti (ze které se však odvádí zdravotní i sociální pojištění).
Pokud je pro občanské sdružení přednášková činnost zisková (tj vybrané kursovné přesáhne náklady a vy jste povinni ji uvádět v daňovém přiznání i když díky odčitatelné položce 300 tis. Kč nakonec daň neplatíte anebo se jedná o hospodářskou činnoost), pak musíte odvádět i silniční daň.
Pokud příjmy z přednášek nepřesáhnou výdaje a jedná se,o vaše poslání, pak silniční daň neplatíte.
Jedno z možných jiných řešení je označit přednášku za slovesné dílo a vyplácet odměny na základě autorské smlouvy.
Výhodou tohoto řešení je, že není žádné omezení 300 hodin ročně, že sdružení nic nesráží a člen ve svém přiznání může uplatnit 40 % paušálních nákladů.
Výhodou je, že při překročení měsíčního limitu 10 tis. Kč, ale nepřekročení ročního limitu cca 150 tis. Kč členové, kteří sami nepodnikají nebudou odvádět sociální pojišťění.
Nevýhodou je poviný odvod zdravotního pojištění členem.
Nevýhodou je, že v tomto příépadě nelz udělovat cestovné (tudíž se ale nikdy neplatí silniční daň.
Metody lze kombinovat a k autorským smlouvám přistoupit po vyčerpání 300 hodin nebo 10 tis. kč měsíčně. pb