Online poradna

Otázka:

Přiznání při převodu nemovitosti v SVM

Dobrý den, směnila jsem byt v osobním vlastnictví, který jsem nabyla před manželstvím, za rodinný domek. Byt byl v mém vlastnictví, domek jsem nabyla s manželem v rámci SJM. Ze směnné smlouvy vyplývá, že budeme platit daň z vyšší částky nemovitosti a podělíme se o daň s "druhou stranou" půlkou. Daňové přiznání budu podávat já nebo oba dva s manželem každý svým dílem?

Odpověď:

Přiznám se, že mně není jasné, jak bylo možné provést "směnu", kde jste vyměnila "Váš" byt za "půlku domku" a "druhou půlku domku" získal "směnou" Váš manžel "za nic". (přemýšlím, kdo je uveden v hlavičce směnné smlouvy na straně jedné a na straně druhé). A pokud tam jste pouze Vy a do katastru jste zapsaná také pouze Vy, pak bych podával přiznání pouze za Vás.

Pokud však se stal spoluvlastník zapsaný do katastru Váš a manžel a je to právně na základě smanné smlouvy, pak zákon s takovým případem nepočítá. Zákon předpokládá, že při výměně nemovitostí je převodce (bytu - tedy Vy) tetntýž co nabyvatel (domku - tedy zase Vy a ne Vy a Váš manžel).

Proto bych se obrátil na místně příslušný Finanční úřad, jestli chtějí přiznání jedno nebo dvě stejná na polovinu hodnoty.

Pokud se s Finančním úřadem nedokážete dohodnout (nebudou ochotni nebo schopni Vám poradit) podával bych na vašem místě dvě přiznání s doplňujícím dopisem vysvětlující situaci a žádostí, že pokud zastávají názor, že mělo být podáno jedno přiznání, ať Vás vyzvou k opravě. pb