Odpověď:Přerušení pracovní cesty
Dobrý den, prosím o radu. Tři zaměstnanci vyjeli na služební cestu na konferenci do Londýna. Konference začínala v pondělí v 8,00. Proto měli počátek cesty v neděli odpoledne s ubytováním v hotelu již od neděle. Jeden však předem požádal o přerušení cesty a odjel již v pátek a strávil dva dny v Londýně soukromě a v neděli se dostavil do hotelu. Účtuje si stravné od neděle a výdaje za metro již za pátek, cesta z letiště do Londýna-také před zahájením konference. Druhý také požádal o přerušení a odletěl dokonce již o týden dříve do Dublinu (služební letenka) a pak se také připojil k ostatním v neděli odpoledne v hotelu v Londýně. Našla jsem si jeden výklad, že služební část cesty, při přerušení na straně zaměstnance, by měla začínat až zahájením konference v pondělí v 8,00. (i když na cestovním příkaze mají nástup na cestu v neděli odpoledne). 1/Tudíž by se počítalo i stravné až od pondělí 8,00hod? 2/Jak by to pak bylo s ubytování v hotelu v neděli? Velice děkuji
Pokud došlo mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem k dohodě o přerušení pracovní cesty, pak by součástí dohody mělo být taky vyjádření, kdy a kde se pracovní cesta přerušuje a kdy a kde pokračuje dál.
V uvedeném případě lze předpokládat, že dohoda mohla být taková, že se pracovní cesta přerušuje okamžikem, kdy přistanou v Anglii a opusí letiště a je opět zahájena v neděli večer (např. ve 20 hodin v hotelu v Londýně).
Pak jsou zaměstnanci na pracovní cestě po dobu letu tam (včetně příjezdu v ČR na letiště a odbavení) a mají za tuto dobu nárok na veškeré cestovní náhrady (včetně stravného). Následuje období (u jednoho týden u druhého víkend), kdy nemají nárok na nic. A od neděle 20 hod. (popř. dohodnutého času) opět pokračuje pracovní cesta s plným nárokem.
Pokud by však letenka do Dublinu byla dražší než do Londýna, má zaměstnanec nárok na proplacení letenky pouze do výše ceny letenky do Dublinu. pb