Online poradna

Otázka:

Příjem z pronájmu a paušální výdaje

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o následující radu. Pokud kadeřnice (OSVČ), která si pronajímá nebytový prostor a vlastní veškeré vybavení v tomto prostoru, pronajímá tzv. křeslo jiné kadeřnici, která ji platí měsíční nájemné. Je tento zdroj příjmů dle §7 nebo §9 zákona o dani z příjmů? Sama má pouze ŽL na kadeřnické služby, kde uplatňuje výdaje paušálem ve výši 80%. Jakou výši paušálu může použít u příjmů z výše uvedeného nájmu? Děkuji Vám za Vaší ochotu odpovědět.

Odpověď:

Z příjmů z pronájmu si OSVČ může uplatnit 30 % paušálních výdajů.

Uplatnit  příjmy z nájmu v § 9 je výhodnější, protože z nich neodvede sociální a zdravotní pojištění.

Proto, aby bylo možné uplatnit příjem z pronájmu v § 9, je nutné prohlásit, že pronajímaný majetek není zařazen do obchodního majetku. Toto prohlášení je pouze rozhodnutí poplatníka a v případě, že uplatňujete výdaje paušálem, nemá žádné negativní důsledky. Existují názory (rozšířené i mezi řadou správců daně), že OSVČ uplatňující paušální výdaje, nemůže mít nic zařazené v obchodním majetku (pro účely daně z příjmu) z čehož plyne, že z pronájmu neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Zajímavé je, že v § 9 můžete uplatnit skutečné výdaje (pokud by Vám 30 % připadalo málo) i když v § 7 uplatňujete paušální výdaje. pb