Odpověď:Cestovní náhrady za první cestu do práce
Dobrý den, pracovní poměr zaměstnance vznikne 1.4.2016. Dne 31.3. se ráno vlakem přepraví do města sídla svého budoucího zaměstnavatele. Již tento den absolvuje vstupní lékařskou prohlídku u závodního lékaře. Z 31.3. na 1.4. spí u příbuzných. Z pohledu zaměstnavatele: Náklady na jízdenku dne 31.3. lze s oporou v § 152 písm.f) ZP považovat za náklad zaměstnavatele s odpočtem snížené sazby DPH? U zaměstnance náhrada tohoto jízdného bude příjmem bez dopadu na trojodvod? Stravné podle § 163 ZP za 31.3., jsem na vážkách, bych asi neposkytla. Bohužel tuto informaci nemohu nikde najít. Nemohu najít právní oporu ani pro poskytnutí ani pro neposkytnutí stravného v den před vznikem pracovního poměru. Děkuji. K.S.
Pokud jsou dle § 177 se zaměstnancem sjednány cestovní náhrady za dojíždění do práce do doby, než si najde ubytování v místě pravidelného pracoviště, pak je omezena pouze jejich horní hranice. Klidně ale může být dohodnouto méně. Takže co se týče stravného - záleží na tom, co má zaměstnanec ve smlouvě.
Takovéto cestovní náhrady jsou pro zaměstnavatele unatelným výdajem a zaměstnanci se nedodaňují.
Pokud byla pracovní smlouva podepsána již před 31.3., nevidím problémy, aby se ustanovení týkalo i první cesty do práce. Pokud by smlouva byla podepsána až 1.4.. pak opravdu nevím.
Odpočet DPH nelze uplatnit, protože jízdenku v tomto případě nepořídila organizace, ale koupil si jí zaměstnanec a zaměstnavatel mu pouze proprácí náhradu ve výši ceny jízdenky. pb