Online poradna

Otázka:

Vyřazení majetku a DPH

Dobrý den, prosím o radu, jak je to s odvodem DPH při vyřazení movitého majetku (nábytku a vybavení kanceláře), který byl v budově, která byla také vyřazena do osobního užívání podnikatele OSVČ (zde se DPH neodvádělo, budova byla pořízena bez daně). Našel jsem si paragrafy 13/5 a 78, ale nevím, co je správně. Někde tvrdí, že po 5 letech se nemusí majetek zdaňovat a někde se zase uvádí, že při vyřazení do os. užívání se musí zdanit vždy. Co je tedy správně? Je §78 nadřazený §13/5? Děkuji za odpověď.
Odpověď:

Poopravil bych Vás - DPH při vyřazení budovy z obchodního majetku se (asi) správně neodvádělo, ale z důvodu, že převod budovy byl po více než 5ti letech od (významné) kolaudace a proto je od DPH osvobozen. Pozor na uplatněné odpočty DPH z technických zhodnocení ukončených po 1.4.2011, kde osvobozeným převodem ztrácíte část nároku na odpočet.

Jinak s Vámi (jakožto matematik) souhlasím, že vyřazení majetku z obchodního majetku by se dalo zformulovat rovněž jako změna poměru užívání z poměru 100:0 (ve prospěch ekonomické činnosti) na poměr 0:100 (0 % pro ekonomickou činnost a 100 % pro neekonomickou činnost) a tudíž aplikovat § 78, ale právníci situaci vidí, že vyřazení je něco jiného než změna poměru užívání. A v okamžiku kdy neměníte poměr, ale vyřazujete už je zcela jasné, že musíte aplikovat § 13 (5) [a následně § 78 uplatníte maximálně ve svůj prospěch, a to jen v případech, pokud jste při pořízení krátili a pořízení bylo ve lhůtě do 5ti let před vyřazením].

Pokud byste chtěli uplatnit § 78, museli byste majetek nepoužívat pro ekonomickou činnost pouze přechodně. To může být vhodné u movitého majetku staršího než 5 let a definitivní rozhodnutí o vyřazení udělat až v době, kdy mu poklesne odhadní cena. pb