Odpověď:Společník,jednatel a pracovní poměr
Dobrý den, mám následující dotaz v podmínkách roku 2012. Společnost s r.o., jediný společník je zároveň jednatelem. Ve skutečnosti vykonává pro společnost následující práce: 1. jako jednatel podepisuje smlovy, sjednává kontrakty, 2. jako manuální dělník opracovává kovové součástky. Na OSSZ mi řekli, že nemůže mít pracovní smlouvu, jen odměnu z pracovněprávních vztahů. Nevím, zda je správné řešení udělat mu odměnu za funkci jednatele 2.400,- Kč měsíčně ( neměl by být odvod sociál.a zdravotního pojištění) a odměnu z pracovně právních vztahů 10.000,- Kč ( byl by odvod pojistného jako u zaměstnanců) nebo jestli musím obě odměny sečíst a odvádět z celé částky pojistné. A jak to bude se zákonným pojištěním za zaměstnance, když vlastně nemůže být svým vlastním zaměstnancem? Moc Vám děkuji za odpověď
To, co uvádíte je problém, se kterým jsem se setkal v poslední době vícekrát a bude pravděpodobně zaviněn novým metodikem na správě sociálního zabezpečení (SSZ).
Dle mého přesvědčení Vámi uváděná osoba nezaměstnává sama sebe, jak tvrdí SSZ, zaměstnává jí společnost s.r.o. (což je jiný právní subjekt než její společník) a pouze dochází k tomu, že jménem společnosti jedná tatáž osoba, jako je zaměstnanec. Takže na pracovní smlouvě bude na obou stranách podepisovat tentýž člověk - jednou sám za sebe, podruhé jako pověřenec (jednatel) jiné osoby s.r.o., nicméně se jedná o vztah dvou rozdílných osob. A zcela paradoxně SSZ nevadí, pokud má společnost dva nebo více společníků a jediný jednatel podepisuje sám se sebou pracovní smlouvu.
Co s tím?
Společník může opracovávat pro svoji společnost kovové součástky za úplatu i bez pracovní smlouvy a důsledky této úplaty (čímž myslím odovody daní, sociálního a zdravotního) jsou zcela stejné jako by byl obyčejným zaměstnancem na pracovní smlouvu. S jedinou výjimkou - na přihlášce na SSZ zaškrtává jiné okénko. Doporučuji tedy v daném případě pracovní smlouvu mít, ale na sociálce neukazovat a zaškrtnout "společník".
Při Vámi uváděném řešení, jak už jsem řekl, společník odvádí z odměny stejné odovody jako z pracovní smlouvy. A zde v praxi vzniká dlaší problém. Dle mého chápání zákone se příjem "společníka" a příjem "jednatele" pro účely účely SSZ sčítá (§ 8 zákona o nemocenském pojištění) a nelze uplatnit "osovobození" do 2 499 Kč (je to jediný případ, kdy se příjmy z více smluv musí sečíst). Ale např. naše správa SSZ tvrdí, že se oba vztahy posuzují odděleně a přeplatek vrací. pb